Права на човен, яхту, катер Океанские яхты Elling

Зброя на борту яхти — безпека чи проблема?

Варто чи ні — тримати зброю на борту? Чи не додасть вона під час подорожі лише зайвих проблем??. Подібні думки часто стають важкою дилемою для моряка, особливо якщо той збирається у дальній похід.
Щодо європейців, то загалом вони більш схильні вважати, нібито без зброї спокійніше. Тоді як американці почувають себе значно комфортніше, коли озброєні…

АРГУМЕНТИ «ЗА» І «ПРОТИ»

Аргументи проти зброї виглядають значно солідніше.
Насамперед, це практично — адже в більшості країн ви мусите здавати вогнепальну зброю при в’їзді, і вона чекатиме на вас у поліцейському сейфі, на березі… Іноді, щоправда, дозволяють лишити на борту дробовик — але це за умови, що той задекларовано на митниці і зберігатиметься в спеціально обладнаному сейфі. Ну, і яка, питається, поміч від такої «зброї» при зненацькому нападі, коли усе вирішують секунди??.
Закони щодо вогнепальної зброї вельми різні у різних країнах, проте відсутність декларації на «ствол» скрізь означатиме значний штраф, нерідко в супроводі тюремного ув’язнення. І ось що характерно: зброя яхтсменові знадобиться (якщо взагалі знадобиться) скорше всього на якорі, а не у відкритому морі. Тобто, в переважній більшості випадків — у людному місці, де неподалік зазвичай патрулює поліція.
Окрім цих практичних міркувань мусимо, однак, визнати, що тривожна перспектива все частішого застосування вогнепальної зброї вже давно спостерігається в світі, зокрема — яхтовому… Так, у 2001 році сер Пітер Блейк був застрелений на Амазонці бандою «річкових щурів». А в 2013-му екіпаж яхти, що йшла до Аденської затоки, зіткнувся з озброєними людьми на човні; ухиляючись, шкіпер вистрілив в одного з піратів і смертельно (як він сам вважає) поранив того…
Коли берете в руки зброю, то ви повинні вміти правильно з нею поводитись, а також бути готовим до того, що її доведеться застосовувати. І жити потім з наслідками цього застосування… Адже навіть при правомірному захисті від озброєного агресора у багатьох людей потім виникає почуття сильної провини. Тож якщо ви носите зброю, запитайте самі себе: «Чи готовий я натиснути на курок і вбити людину?»

ДУМКИ «БУВАЛИХ»

Ось що про це каже досвідчений моряк, Морган: «Я американець, ветеран армії із десятирічним стажем, з яких два з половиною роки був у В’єтнамі. Дома в мене є дробовик 12-го калібру та ще пара пістолетів — 38-го і 25-го калібрів. Однак попри все це я ніскілечки не пропагую «вогнестріл» на яхті»
«…Перш ніж заводити зброю, варто всерйоз задуматися — а чи готовий я насправді прицілитись, натиснути на курок і вбити іншу людину? Чи зможу я це — морально й технічно? Чи поки я витягатиму «пушку» й возитимуся з затвором, «поганий хлопець» вирве її в мене з рук і застрелить мене з мого ж власного пістолета?»
«…А що, якщо я неправильно зрозумію дії іншої людини, застрелю її, і лише згодом дізнаюся, що та не збиралась робити нічого поганого — а мене ж судитимуть за вбивство в чужій країні? З урахуванням всього цього (а також законності носіння зброї в інших країнах) — чи варто постійно наражатися на ризик судових санкцій? Я так не думаю».
Ну, і останнє, що тут варто додати: зброя на борту може викликати в екіпажу почуття дискомфорту. Розповідає Ілайн Бантінг, яхтсменка з багаторічним стажем: «Кілька років тому, по дорозі до Суецу у Червоному морі, я зустрілася з одним британським екіпажем. Окрім кількох грубих «пушок» на борту в них був іще й револьвер з перламутровою рукояткою, габаритами якраз під дамську сумочку… Хлопці розважалися, підкидаючи й розстрілюючи з транця пивні банки, а мене це, м’яко кажучи, трохи напружувало».

АЛЬТЕРНАТИВИ

Отже, якщо ви вирішили не тримати на борту зброю, як можна захистити себе в екстреній ситуації? В бувалих моряків з цього приводу є чимало ідей. Так, один шкіпер якось розповів, що тримає при собі льодоруб, «…досить маленький, проте й такого достатньо, аби перебити колінні чашечки… І одного разу, перебуваючи на північ від Джакарти, його таки довелося задіяти!»
Деякі мореплавці радять у гострій ситуації брати до рук сигнальні ракети або ракетниці. Інші вважають, що найефективніше злочинців відлякує сигнал Mayday (SOS) на VHF, а також передача супутникової «есемески» в берегову охорону, запуск EPIRB… А нещодавно команді одного судна вдалось відбитися від сомалійських піратів за допомогою коктейлів Молотова, які вони шпурляли з корми. Коктейлі ті легко приготувати, хоча вельми небезпечно використовувати. Та коли атакують пірати…
Звичайно, в деяких ситуаціях жоден з цих методів «не спрацює». Втім, все наше життя — лотерея! І ніколи напевне не знаєш, який «квиток» витягнеш. Тому вирішувати дилему — тримати на борту яхти зброю, чи ні? — варто, усвідомлюючи всю відповідальність, яку відтоді нестимеш за неї.

За матеріалами сайту yachtingworld.com
Фото: yachtingworld.com