Права на човен, яхту, катер Океанские яхты Elling

Панамський паспорт моряка: які в тім переваги для яхтсмена?

Потрапити на свою яхту в епоху глобального карантину — нині ціла проблема! І ми добре розуміємо настрій яхтсменів, що бідкаються: «Я запланував відпочинок, яхта стоїть — а дістатися до неї не можу!»
На жаль, як мінімум до кінця 2021 року поки не бачимо ніяких передумов для зміни ситуації. А значить, наступний яхтовий сезон може видатись таким же непростим…

При перетині кордонів іноземних держав наявність у яхтсмена посвідчення особи моряка (паспорта моряка) дає змогу в спрощеному режимі проходити необхідні формальності (включаючи також спрощені візові та міграційні правила) — але усе це за умови перетину яхсменом кордону з метою посадки на судно (яхту), на якому (якій) вони офіційно працюють.
Враховуючи інтернаціональний характер яхтової галузі, ми підібрали комплесне вирішення для яхтсменів: оформлення яхти під панамський прапор і одержання для члена екіпажу паспорта моряка.
Панама — далеко не екзотична юрисдикція для вітчизняних яхтсменів. Серед її переваг — відсутність вимог щодо класифікації та сертифікації прогулянкових суден, а значить — відсутність необхідності в наданні свідоцтва класифікаційного товариства або сюрвейєрського огляду.

РЕЄСТРАЦІЯ ЯХТИ

Власником яхти, зареєстрованої під панамським прапором, може бути будь-яка фізична або юридична особа незалежно від національності / країни реєстрації. У Панамі немає обмежень щодо віку, розміру чи тонажу прогулянкових яхт, а реєстрація яхт і катерів (тимчасова і постійна) в реєстрі Панами максимально проста. З нашого досвіду, із 2004 року тимчасова реєстрація яхти забирає близько 2-3 тижнів (з моменту подання документів), а постійна реєстрація — 4-6 тижні.

РЕЄСТРАЦІЯ КОМПАНІЇ

Звісно, для реєстрації в Панамі яхти на юридичну особу яхтсменові не обійтись без реєстрації компанії. Втім, Панама є однією з найбільш зручних юрисдикцій для яхтингу і дозволяє провести реєстрацію максимально швидко, що дуже актуально, коли швидкість має вирішальне значення. У Панамі дозволений номінальний сервіс: здача звітності не потрібна, оподаткування відсутнє. Приємне перевага і у тому, що термін реєстрації компанії складає, зазвичай, два тижні (без урахування кур’єрської доставки оригіналів документів).

ПАСПОРТ МОРЯКА

Після створення компанії і реєстрації яхти настає найприємніший момент — отримання паспорта моряка. Паспорт цей може використовуватися для явки на своє або переходу на інше судно, для транзитного проїзду, а також для будь-якої іншої мети, схваленої владою зацікавленою країни-учасниці Конвенції про національні посвідчення осіб моряків. Оформлення паспорта займає близько одного місяця, і вже цієї зими багато наших клієнтів-яхтсменів зможуть скористатися його перевагами.

ЯК ОТРИМАТИ ПАСПОРТ МОРЯКА

Пакет документів для отримання паспорта моряка, можна сказати, стандартний. Втім, окрім звичайних копій цивільних документів майбутньому моряку треба також довести наявність плавпрактики протягом не менше 12 місяців (наприклад, надати трудовий контракт, довідку або рекомендаційний лист від судновласника). А ще — оформити медичний сертифікат формату «Physical Examination Report / Certificate».
N.B. Для отримання паспорта необхідно в визнаному центрі підготовки моряків обов’язково пройти курс навчальних лекцій і отримати IMO-сертифікати. Із досвіду наших клієнтів відомо, що впоратися з курсом не складніше, аніж здати на водійські права.

ЯК ЦЕ ПРАЦЮЄ?

Безумовно, перед плануванням поїздки до місця стоянки яхти мусите завчасно ознайомитись зі списком документів, необхідних для проїзду транзитних та в’їзду у кінцеву країну. Однак, зазвичай порядок перетину кордону з паспортом моряка дуже простий. Власне, маєте надати сам паспорт; також crew list, який підтверджує майбутню роботу на яхті під прапором Панами; трудовий контракт з власником яхти; а також лист від власника, який підтверджує факт прийому моряка на роботу.
Отже, сукупно на переоформлення яхти й отримання паспорта моряка втрачається не більше трьох місяців, що виглядає вельми привабливою перспективою зустріти на яхті весняні канікули.

Кирина РЯШЕНЦЕВА
riashentseva@interlegal.com.ua
Старший Юрист
Interlegal, Международная юридическая служба

Валерия ФЕТИСЕНКО
fetysenko@interlegal.com.ua
Юрист
Interlegal, Международная юридическая служба